Home
About Us
Staffing Pattern
Activities
Award
Budget
Affiliated Institutions
Publications
Photo Gallery
Akademi Audiovisual
Folk Art Forms of Odisha
Contact Us
   
   
        Home Page  |  Contact Us
 
Activities Report 2021-2022
Activities Report 2017-2018 Activities Report 2019-2020 Activities Report 2020-2021
Activities Report 2016-2017 Activities Report 2015-2016 Activities Report 2014-2015
 
  • ୧. ଆଭାଷି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : ବାଣୀକଣ୍ଠ ନିମାଇଁ ଚରଣ ହରିଚନ୍ଦନ ଜୟନ୍ତୀ - ତା ୦୯.୦୭.୨୦୨୧ ରିଖ :
    ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଆଭାସି ‘ବାଣୀକଣ୍ଠ ନିମାଇଁ ଚରଣ ହରିଚନ୍ଦନ ଜୟନ୍ତୀ’ ଉତ୍ସବ ତା ୦୯.୦୭.୨୦୨୧ ରିଖରେ ଡିଜିଟାଲ ଗଣ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପ୍ରବୋଧ ରଥ ଓ ସହକର୍ମୀମାନେ ଭକ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ଅର୍ପଣ କରିବା ସହିତ ବାଣୀକଣ୍ଠଙ୍କ ପରିବେଷିତ କେତେକ ସଂଗୀତ ଶ୍ରୀ ଶରତ ବାରିକ ଓ ଶ୍ରୀ ଯୁଧିଷ୍ଠିର ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଡିଜିଟାଲ ରେକଡିଂ କରାଯାଇ ଡି. ଡି ଓଡ଼ିଆରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୨. ଆଭାଷି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : “ମୋ କଳାରେ କାଳିଆ”- ତା ୦୯.୦୭.୨୦୨୧ ରିଖ :
    ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଶୃତି ଓ ସ୍ମୃତିକୁ ପାଥେୟ କରି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ଦ୍ୱାରା ସଂଗୀତ, ନୃତ୍ୟ, ନାଟକ ଓ ଲୋକ ନୃତ୍ୟ “ମୋ କଳାରେ କାଳିଆ” ଆଭାସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତା ୧୧.୦୭.୨୦୨୧ ରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ମହୋଦୟ ଉଦ୍‌ଘାଟକ ଭାବେ, କମିଶନର ତଥା ଶାସନ ସଚିବ, ଡ. ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦଳାଇ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ ସମ୍ମାନନୀୟ ବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶ୍ରୀମତୀ ମୀରା ଦାସ, ଶ୍ରୀ ଆଲୋକ ବିଶୋଇ, ଶ୍ରୀ ଶଙ୍କର ତ୍ରିପାଠୀ, ଶ୍ରୀ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ଶ୍ରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ପାଲିତ୍‌, ଶ୍ରୀ ବିଜନ ପଲାଇ, ଶ୍ରୀମତୀ ରୂପଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର, ଶ୍ରୀ ଧନେଶ୍ୱର ସ୍ୱାଇଁ ଓ ବିଶ୍ୱଜିତ୍‌ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟର ବିଶିଷ୍ଟ ସଂଗୀତ, ନୃତ୍ୟ, ନାଟକ ଓ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଶିଳ୍ପୀଗଣ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରେକର୍ଡିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୩. ଆଭାଷି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : “ଉତ୍କର୍ଷ”- ତା ୧୨.୦୭.୨୦୨୧ ରିଖ
    ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ଓ ଗୁରୁ କେଳୁ ଚରଣ ମହାପାତ୍ର ଓଡ଼ିଶୀ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ସହଭାଗିତାରେ ଓଡ଼ିଶୀ ସଂଗୀତକୁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଓ ଜନାଦୃତ କରିବା ପାଇଁ “ଉତ୍କର୍ଷ” ନାମରେ ଓଡ଼ିଶୀ ସଂଗୀତ ଅଭାସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଓଡ଼ିଶୀ ସଂଗୀତରେ ଚାରିଜଣ ବିଶିଷ୍ଟ ଗୁରୁ ଓ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ରରେ ଦୁଇଜଣ ଗୁରୁଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ତିନିଜଣ ଲେଖାଏଁ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତା ୧୨.୦୭.୨୦୨୧ ରିଖ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୨୦୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ସମାପ୍ତ ହେବ । ଫଳରେ ଓଡ଼ିଶୀ ସଂଗୀତର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମର୍ଯ୍ୟାଦାକୁ ଅଧିକ ଶାଣିତ କରିବା ପାଇଁ ଗୁରୁଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରାରେ ଓଡ଼ିଶୀ ସଂଗୀତକୁ ରାଗରାଗିଣୀ ଆଧାରିତ ଗାୟନଶୈଳୀ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇ ଶୁଦ୍ଧଗାୟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଓଡ଼ିଶୀ ସଂଗୀତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇ ଓଡ଼ିଶୀ ସଂଗୀତ ପ୍ରତି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କୁ ପ୍ରେତ୍ସାହିତ କରିବା ଏହି ଯୋଜନାର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ । ଗୁରୁ ଗୋପାଳ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଗୁରୁ ରାମହରି ଦାସ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଗୁରୁ କେଶବ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଗୁରୁ ବିଜୟ କୁମାର ଜେନା, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଗୁରୁ ଧନେଶ୍ୱର ସ୍ୱାଇଁ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ଗୁରୁ ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ଦାସ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ପ୍ରମୁଖ ଗୁରୁମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୪. ‘ଆମ ଶିଳ୍ପୀ ଆମ ଗର୍ବ’ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅଭିନେତା ଡ. ସଚ୍ଚି ଦାସଙ୍କ ଶିଳ୍ପୀ ସାକ୍ଷାତକାର : ତା. ୧୭.୦୭.୨୦୨୧ ରିଖ :
    ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ଶିଳ୍ପୀ ସାକ୍ଷାତକାର ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଧାରରେ ସଂଗୀତ, ନୃତ୍ୟ ଓ ନାଟକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ଜୀବନାୟନ ଓ ସଂପୃକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କୃତୀକୁ ପ୍ରାମାଣିକ ତଥ୍ୟ ସହିତ ବୃତ୍ତଚ୍ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯାଇ ଉତ୍ତରପିଢିମାନଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶାର ପାରମ୍ପରିକ ସଂଗୀତ, ଲୋକସଂଗୀତ ଓ ନୃତ୍ୟ ତଥା ନାଟ୍ୟକଳା କ୍ଷେତ୍ରରେ ତଥ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକାଡେମୀ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅଭିନେତା ଡ. ସଚ୍ଚି ଦାସଙ୍କ ଜୀବନବ୍ୟାପୀ ସାଧନା ଓ କାର୍ଯ୍ୟାବଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ ସାକ୍ଷାତକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥ ତାଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ବାସଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଅଛି । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୫. “ଦୀକ୍ଷାନ୍ତ” ଗୁରୁଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଆଧାରରେ ଲୋକକଳା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ :
    ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ତା ୨୦.୦୭.୨୦୨୧ ରିଖ ଠାରୁ ତା ୨୨.୦୭.୨୦୨୧ ରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବରଗଡ଼, ଭବାନୀପାଟଣା ଓ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଠାରେ “ଦୀକ୍ଷାନ୍ତ” ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଲୋକ ସଂସ୍କୃତିର ପରିବ୍ୟାପ୍ତି ନିମନ୍ତେ ଗୁରୁଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଭିତ୍ତିରେ “ଦୀକ୍ଷାନ୍ତ” କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଅଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ‘ଘୁମୁରା’, କଳାହାଣ୍ଡି, ‘ଶଦ୍ଦସ୍ୱରପାଟ’, କୁମ୍ଭାରୀ, ବରଗଡ, ‘ଷୋଳସୁଆଙ୍ଗ’ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର, ଇତ୍ୟାଦିକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଅଛି । ଏଥିରେ ସଂପୃକ୍ତ କଳାରେ ଜଣେ ଅଭିଜ୍ଞ ଗୁରୁ ଦଶଜଣ ଶିଷ୍ୟଙ୍କୁ ନିୟମାନୁସାରେ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଅଛି । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୬. ଆଭାଷି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : “ପ୍ରବାହ”- ତା ୨୬.୦୭.୨୦୨୧ ରିଖ ରୁ ତା ୩୦.୦୭.୨୦୨୧ ରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ :
    ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ଦ୍ୱାରା ତା. ୨୬ ଜୁଲାଇରୁ ୩୦ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଭାସି ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ “ପ୍ରବାହ” ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଗୁରୁଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଆଧାରରେ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟର କଳା କୌଶଳ, ଶୁଦ୍ଧ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ପରିବେଷଣ ଶୈଳୀ ଓ ଅଭିନବ ଚିନ୍ତନକୁ ଖୋଜିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ଏକ ଅଭିନବ ପଦକ୍ଷେପ । ଗୋଟିଏ ଶୈଳୀର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୁରୁଙ୍କର ସର୍ବାଧିକ ୨ଜଣ ସର୍ବଭାରତୀୟ ମାନର ଶିଷ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଗୁଡ଼ିକ ନିମ୍ନରେ ପ୍ରଦାନ କରାଗଲା ।
    ତା. ୨୬.୦୭.୨୦୨୧ : ଗୁରୁ ଦୁର୍ଗା ଚରଣ ରଣବୀର, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଶିଷ୍ୟ ଶ୍ରୀ ରାହୁଲ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଶ୍ରୀ ସୌରଭ ମହାନ୍ତି ।
    ତା. ୨୭.୦୭.୨୦୨୧ : ଗୁରୁ ରତିକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଶିଷ୍ୟ ଶ୍ରୀମତୀ ରାଜଶ୍ରୀ ପ୍ରହରାଜ ଓ ରିବଧିତା ବରୁଆ ।
    ତା. ୨୮.୦୭.୨୦୨୧ : ଗୁରୁ ମଧୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଶିଷ୍ୟ ଅରୂପା ପଣ୍ଡା ଓ ଶ୍ରୀପୂଣ୍ୟା ମହାନ୍ତି ।
    ତା. ୨୯.୦୭.୨୦୨୧ : ଗୁରୁ ନିରଞ୍ଜନ ରାଉତ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଶିଷ୍ୟ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱଭୂଷଣ ଚମ୍ପତିରାୟ ଓ ଶ୍ରୀ ବିଭୂକିଶୋର ବେହେରା
    ତା. ୩୦.୦୭.୨୦୨୧ : ଗୁରୁ ମନୋରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଶିଷ୍ୟ ଶ୍ରୀ ସଚ୍ଚିକାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଓ ଶ୍ରୀ ତପନ କୁମାର ସାହୁ ।
    ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୭. ‘ଆମ ଶିଳ୍ପୀ ଆମ ଗର୍ବ’ ବିଶିଷ୍ଟ ପାଲାଗାୟକ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ବେହେରାଙ୍କ ଶିଳ୍ପୀ ସାକ୍ଷାତକାର : ତା. ୨୮.୦୭.୨୦୨୧ ରିଖ :
    ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ଶିଳ୍ପୀ ସାକ୍ଷାତକାର ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆମ ଶିଳ୍ପୀ ଆମ ଗର୍ବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଧାରରେ ରାଜ୍ୟର ବର୍ଷିଆନ ପାଲା କଳାକାର ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଜଗନ୍ନାଥ ବେହେରାଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇ ତାଙ୍କର କୃତି ଓ କରଣୀ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରାଯାଇ ଦୃଶ୍ୟଶ୍ରାବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ରେକର୍ଡିଂ କରାଯାଇ ଉତ୍ତର ପିଢ଼ିଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯାଇ ଏକାଡେମୀ ଅଭିଲେଖାଗାରରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ଗ୍ରାମ ଏରସମାର କଟିଜଙ୍ଗା ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଶ୍ରୀ ମନୋରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୮. ‘ଆମ ଶିଳ୍ପୀ ଆମ ଗର୍ବ’ ବିଶିଷ୍ଟ ସଂଗୀତ ଶିଳ୍ପୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଣବ କିଶୋର ପଟ୍ଟନାୟକ ଶିଳ୍ପୀ ସାକ୍ଷାତକାର : ତା ୦୩.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖ :
    ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ଶିଳ୍ପୀ ସାକ୍ଷାତକାର ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆମ ଶିଳ୍ପୀ ଆମ ଗର୍ବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଧାରରେ ରାଜ୍ୟର ବର୍ଷିଆନ ସଂଗୀତ କଳାକାର ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପ୍ରଣବ କିଶୋର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇ ତାଙ୍କର କୃତି ଓ କରିଣୀ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରାଯାଇ ଦୃଶ୍ୟଶ୍ରାବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ରେକର୍ଡିଂ କରାଯାଇ ଉତ୍ତର ପିଢ଼ିଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯାଇ ଏକାଡେମୀ ଅଭିଲେଖାଗାରରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ବାସଗୃହ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ପ୍ରସନ୍ନ ମିଶ୍ର । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୯. ଆଭାଷି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : ପ୍ରଭୁପାଦ ମୋହନ ସୁନ୍ଦର ଦେବଗୋସ୍ୱାମୀ ଜୟନ୍ତୀ - ତା ୦୮.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖ :
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଓ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଓଡ଼ିଶାର ବରପୁତ୍ରମାନଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ଅବସରରେ ବରିଷ୍ଠ କଳାସେବକ ପ୍ରଭୁପାଦ ମୋହନ ସୁନ୍ଦର ଦେବଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଭାସୀ ମାଧ୍ୟମରେ ତା.୦୮.୦୮.୨୦୨୧ ଦୂରଦର୍ଶନ କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାସସ୍ରଷ୍ଟା ପ୍ରଭୁପାଦ ମୋହନ ସୁନ୍ଦର ଦେବଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ ଉଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଓଡ଼ିଶୀ କଣ୍ଠ ଶିଳ୍ପୀ ଶ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରମଣୀ ଲେଙ୍କା, ପୁରୀ ଓ ସୁନିତା ରାଣୀ ବିଶ୍ୱାଳ ପାରମ୍ପରିକ ସଂଗୀତ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୧୦. ଆଜାଦିକା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ : ଗାନ୍ଧୀ ଗୀତ ଓ ନୃତ୍ୟ ନାଟିକା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତା ୧୨.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖ :
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ ଅବସରରେ ଆଜାଦିକା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବରେ ଗାନ୍ଧୀ ଗୀତ ଓ ନୃତ୍ୟ ନାଟିକା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ ଠାରେ ତା.୧୨.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖ ସଂଧ୍ୟାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ମହୋତ୍ସବରେ ବିଶିଷ୍ଟ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଶ୍ରୀ ସୁଧାକର ମିଶ୍ର, ଶ୍ରୀ କରୁଣାକର ସେଠୀ, ଶ୍ରୀ ବସନ୍ତ ପାତ୍ର, ଶ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ପଲେଇ, ମାନସୀ ପାତ୍ର, ବର୍ଣ୍ଣାଳୀ ହୋତା, ମଧୁଲିତା ପରିଡ଼ା, ଶୁଭଦ୍ରା ଶୁଭଦର୍ଶୀ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଉପରେ ସଂଗୀତ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ଡ୍ୟାନ୍ସ ଏକାଡେମୀ ଦ୍ୱାରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଆଦର୍ଶକୁ ନେଇ ନୃତ୍ୟନାଟିକା ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ।
    ତା.୧୩.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶ୍ରୀ ଅଭିଜିତ୍‌ ମିଶ୍ର, ଶ୍ରୀ ସତ୍ୟଜିତ୍‌ ପ୍ରଧାନ, ଶ୍ରୀ ପଙ୍କଜ ଜାଲ, ଶ୍ରୀ ଶୁଶାନ୍ତ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଶ୍ରୀ ଦେବାଶୀଷ ମହାପାତ୍ର, ଅସୀମା ପଣ୍ଡା, ଅନ୍ତରା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ଅର୍ପିତା ଚୌଧୂରୀ, ଲିପ୍‌ସା ମହାରଣା, ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ବିଶିଷ୍ଟ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଶାତ୍ମକବୋଧକ ସଂଗୀତ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୧୧. “ଦୀକ୍ଷାନ୍ତ” ଗୁରୁଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଆଧାରରେ ଲୋକକଳା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ :
    (କ) ତା ୧୪.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ କାଠିକଣ୍ଡେଇ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ଗୁରୁ ଶ୍ରୀ ଚକ୍ରଧର ପରିଡ଼ାଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ୧୦ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କାଠିକଣ୍ଡେଇର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ମଞ୍ଚନ ପରିବେଷଣର କୌଶଳ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ ଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ଏହି କଳାର ପୁନଋଦ୍ଧାର ଓ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି ।
    (ଖ) ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିପେକ୍ଷୀରେ ତା ୧୪.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖରେ ଝୁମର ସଂଗୀତକୁ ଆଧାର କରି ଏକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବୀର ମହନ୍ତ ବବିତା କାଇଲିଆରଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ୧୦ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ରାଇରଙ୍ଗପୁର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଠାରେ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଅଛି ।
    (ଗ) ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିପେକ୍ଷୀରେ ତା ୧୮.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖରେ ସିଂହବାଜାକୁ ଆଧାର କରି ଏକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କର୍ମଶାଳା ଗୁରୁ ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଆଧାରରେ ୧୦ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ନବରଙ୍ଗପରୁ ଠାରେ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଅଛି ।
    (ଘ) ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିପେକ୍ଷୀରେ ତା ୧୮.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖରେ ଘୁମୁରା ନୃତ୍ୟ ଆଧାର କରି ଏକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କର୍ମଶାଳା ଗୁରୁ ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଆଧାରରେ ୧୦ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଭବାନିପାଟଣା ଠାରେ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଅଛି ।
    ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୧୨. “ଦୀକ୍ଷାଶାଳା” ଗୁରୁଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଆଧାରରେ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : ତା ୨୩.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖ ଠାରୁ ତା ୨୯.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ :
    ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟକୁ ଧାରାବାହିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଗୁରୁ ପରମ୍ପରା କ୍ରମେ ପ୍ରାଚୀନରୁ ପ୍ରବୀଣ, ପ୍ରବୀଣରୁ ନବୀନ ଧାରାରେ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବା ଏହି ଦୀକ୍ଷାଶାଳାର ଅନ୍ୟତମ ଲକ୍ଷ୍ୟ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଭିଜ୍ଞ ଗୁରୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତିଶୀଳ କରାଇବା ପାଇଁ ଏକାଡେମୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଭିଜ୍ଞ ତଥା ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଗୁରୁଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟରେ ଅଧିକତର ଶିକ୍ଷା ନିମିତ୍ତ ଏହି ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପାଇବା ପାଇଁ ଏକାଡ଼େମୀ ପକ୍ଷରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା ତା. ୨୩.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖ ଠାରୁ ତା. ୨୯.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାତ ଦିନ ଧରି ଆଭାସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଧାରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିମ୍ନ ଲିଖିତ ଭାବେ ୬ଟି ଜିଲ୍ଲା ଚୟନ କରାଯାଇ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଗୁୁରୁମାନଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
    ଜିଲ୍ଲା ଗୁରୁ
    କଟକ ଦୁର୍ଗାଚରଣ ରଣବୀର
    ପୁରୀ ଦିପ୍ତି ରାଉତରାୟ
    ବାଲେଶ୍ୱର ଶିକତା ଦାସ
    ଅନୁଗୁଳୁ କସ୍ତୂରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ
    ଖୋର୍ଦ୍ଧା(ଭୁବନେଶ୍ୱର) ମୀରା ଦାସ
    ସୁନ୍ଦରଗଡ (ରାଉରକେଲା) ଯୁଧିଷ୍ଠିର ନାୟକ
  • ୧୩. ତା ୨୪ ଓ ୨୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧
    ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସମିତି ବୈଠକ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଥିଲା ।
  • ୧୪. ତା ୨୬.୦୮.୨୦୨୧
    ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଥିଲା ।
  • ୧୫. କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ରଭଞ୍ଜ ସମ୍ମାନ ଓ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ଉତ୍ସବ : ତା ୩୦.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖ :
    ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୯ ବର୍ଷ ଓ ୨୦୨୦ ବର୍ଷ ନିମନ୍ତେ କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ରଭଞ୍ଜ ସମ୍ମାନ ଓ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ତା ୩୦.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଏବଂ ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ, ଶକ୍ତି, ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଅଣୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ, (ସ୍ୱାଧୀନ) ଓ ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ବିଭାଗ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଦିବ୍ୟ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ରଭଞ୍ଜ ସମ୍ମାନ ଓ ଏକାଡେମୀ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କଳାକାରଙ୍କ ନାମ ନିମ୍ନରେ ପ୍ରଦାନ କରାଗଲା । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

    ୨୦୧୯ ବର୍ଷ

    କବିସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ସମ୍ମାନ ଶ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ମହାପାତ୍ର (ନାଟକ)

    ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ କଳାକାର

    ଅଭିନୟ (୨ ଟି) ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନବ କିଶୋର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ, ପୁରୀ
    ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀମତୀ ମମତା ମହାନ୍ତି, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା
    ନାଟ୍ୟ ରଚନା ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସୁଧାକର ନନ୍ଦ, ଭଦ୍ରକ
    ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ହରିହର ମିଶ୍ର, ବରଗଡ଼
    ମଞ୍ଚକଳା ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପ୍ରଭାସ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର, ଭବାନୀପାଟଣା, କଳାହାଣ୍ଡି
    ଲୋକସଙ୍ଗୀତ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରାଧାଶ୍ୟାମ ସାହୁ ଶର୍ମ୍ମା, ଗଞ୍ଜାମ
    ଲୋକବାଦ୍ୟ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ପ୍ରଧାନ, ବଲାଙ୍ଗିର
    ଲୋକନୃତ୍ୟ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ କାଳୁ ଚରଣ ସାହୁ, ଭଞ୍ଜନଗର, ଗଞ୍ଜାମ,
    ଲୋକନାଟ୍ୟ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ କର୍ଣ୍ଣ ଗୌଡ଼, କୋରାପୁଟ
    ୧୦ ଯନ୍ତ୍ର ସଙ୍ଗୀତ (ଆନଦ୍ଧ ତାଳ ) ମର୍ଦ୍ଦଳ ଞ୍ଚ ଡ. ଜଗନ୍ନାଥ କୁଅଁର, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ୧୧ ଯନ୍ତ୍ର ସଙ୍ଗୀତ (ତାରବାଦ୍ୟ/ସୁଷିର ବାଦ୍ୟ) ବେହେଲା ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ କୈଳାସ ପାତ୍ର, କଟକ
    ୧୨ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରତିକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା
    ୧୩ ଓଡ଼ିଶୀ କଣ୍ଠ ସଙ୍ଗୀତ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଚନ୍ଦ୍ରମଣି ଲେଙ୍କା, ପୁରୀ
    ୧୪ ସୁନନ୍ଦା ସମ୍ମାନ(ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନୀ କଣ୍ଠ ସଙ୍ଗୀତ) ଞ୍ଚ ଡ. ରଘୁନାଥ ସାହୁ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା
    ୧୫ ସୁଗମ ସଙ୍ଗୀତ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ତାନ୍‌ସେନ୍‌ ସିଂ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା
    ୧୬ ସାରଦା ପ୍ରସନ ସମ୍ମାନ (ଗୀତିକବିତା ) ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ବିନୋଦ କୁମାର ପଶାୟତ ସମ୍ବଲପୁର

    ୨୦୨୦ ବର୍ଷ

    କବିସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ସମ୍ମାନ ଶ୍ରୀମତୀ କୁମ୍‌କୁମ୍‌ ମହାନ୍ତି (ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ)

    ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ କଳାକାର

    ଅଭିନୟ (୨ ଟି) ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ବିଜୟ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ, ଗାଙ୍ଗପୁର, ଗଞ୍ଜାମ
    ସୁଶ୍ରୀ ସୁଶୀଳା ନାୟାର୍‌, ବରଗଡ଼
    ନାଟ୍ୟ ରଚନା ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଭାସ୍କର ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର, ରାଉରକେଲା, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼
    ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସୁବୋଧ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା
    ମଞ୍ଚକଳା ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପ୍ରଭାତ ମହାରଣା, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା
    ଲୋକସଙ୍ଗୀତ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନବୀନ କିଶୋର କୁଅଁର, ବଲାଙ୍ଗିର
    ଲୋକବାଦ୍ୟ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ପୁରୀ
    ଲୋକନୃତ୍ୟ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନାରାୟଣ ମହାରଣା, ଭଞ୍ଜନଗର, ଗଞ୍ଜାମ
    ଲୋକନାଟ୍ୟ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନିର୍ମଳ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ, ଭଦ୍ରକ
    ୧୦ ଯନ୍ତ୍ର ସଙ୍ଗୀତ (ଆନଦ୍ଧ ତାଳ ) ମର୍ଦ୍ଦଳ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଶରତ କୁମାର ପାଣି, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା
    ୧୧ ଯନ୍ତ୍ର ସଙ୍ଗୀତ (ତାରବାଦ୍ୟ/ସୁଷିର ବାଦ୍ୟ) ବେହେଲା ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର, କାମାକ୍ଷାନଗର, ଢେଙ୍କାନାଳ
    ୧୨ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଗଜେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପଣ୍ଡା, ଗଞ୍ଜାମ,
    ୧୩ ଓଡ଼ିଶୀ କଣ୍ଠ ସଙ୍ଗୀତ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଘୁନାଥ ପାତ୍ର, ପାରଲାଖେମୁଣ୍ଡି, ଗଜପତି
    ୧୪ ସୁନନ୍ଦା ସମ୍ମାନ(ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନୀ କଣ୍ଠ ସଙ୍ଗୀତ) ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀମତୀ ବନ୍ଦିତା ରାୟ, କଟକ
    ୧୫ ସୁଗମ ସଙ୍ଗୀତ ଞ୍ଚ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ବିବୁଧେନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା
    ୧୬ ସାରଦା ପ୍ରସନ ସମ୍ମାନ (ଗୀତିକବିତା ) ଞ୍ଚ ଡ.ଅଲେଖ ଚନ୍ଦ୍ର ପଢିଆରୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା
  • ୧୬. ତା ୨୩.୦୮.୨୦୨୧ରିଖ ରୁ ତା ୨୯.୦୮.୨୦୨୧ ରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ “ଦୀକ୍ଷାଶାଳା” (ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ କର୍ମଶାଳା) କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବ :
    ତା ୨୩.୦୯.୨୦୨୧ ରିଖ ସଂସ୍କୃତି ଭବନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ସଂପୃକ୍ତ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଗୁରୁମାନଙ୍କୁ ନେଇ “ଦୀକ୍ଷାଶାଳା” (ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ କର୍ମଶାଳା) କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଭାପତି ଶ୍ରୀମତୀ ଅରୁଣା ମହାନ୍ତି, ଉପ-ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ମନ୍ମଥ କୁମାର ଶତପଥୀ ଓ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।
  • ୧୭. ନାଟ୍ୟକାର ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ ତା ୧୧.୧୦.୨୦୨୧ରିଖ
    ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ନାଟ୍ୟକାର ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ ତା ୧୧.୧୦.୨୦୨୧ରିଖରେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୧୮. ଆଜାଦ ହୀନ୍ଦ୍‌ ଫୌଜର ସ୍ଥାପନ ଦିବସ : ତା ୨୧.୧୦.୨୦୨୧ରିଖ
    ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ଆଜାଦ ହୀନ୍ଦ୍‌ ଫୌଜର ସ୍ଥାପନ ଦିବସ ତା ୨୧.୧୦.୨୦୨୧ରିଖରେ ରେଭେନ୍ସା କଲିଜିଏଟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଟକ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସୁର୍‌ ମନ୍ଦିର, କଟକ ପକ୍ଷରୁ “ସହିଦ ସ୍ମରଣେ” ନୃତ୍ୟନାଟିକା ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ।
  • ୧୯. ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ମେଘ ଉତ୍ସବ : ତା ୦୧.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ
    ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ‘ମେଘ ଉତ୍ସବ’ ତା ୦୧.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ ଓ ତା ୦୨.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖରେ ସଂସ୍କୃତି ଭବନ, ମାଲକାନଗିରିଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠି ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ମହୋଦୟ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ, ମାନ୍ୟବର ସାଂସଦ, ନବରଙ୍ଗପୁର ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମାଝୀ ଓ ମାନ୍ୟବର ବିଧାୟକ, ମାଲକାନଗିରି ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଆଦିତ୍ୟ ମାଢୀ ବିଶିଷ୍ଟ ଅତିଥି ଭାବରେ, ମାନ୍ୟବର ବିଧାୟକ, ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା, ମାଲନାଗିରି ତା ୨.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ, କମିଶନର ତଥା ଶାସନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ଡ. ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦଳାଇ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ ସମ୍ମାନନୀୟ ବକ୍ତା ଭାବେ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିବଶେଷ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଶିଳ୍ପୀ/ଅନୁଷ୍ଠାନମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନୃତ୍ୟ ସଂଗୀତ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
    ଓଡ଼ିଶୀ କଣ୍ଠ ସଂଗୀତ ଗୁରୁ ଡ. ବିଜୟ କୁମାର ଜେନା, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀମତୀ ମୀରା ଦାସ ଓ ସାଥୀ, ଗୁଞ୍ଜନ ଡ୍ୟାନ୍‌ସ ଏକାଡେମୀ, କଟକ
    ବାଦ୍ୟ ବିଚିତ୍ରା ଗୁରୁ ଧନେଶ୍ୱର ସ୍ୱାଇଁ ଓ ସାଥୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ଲୋକ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଭା, ଭବାନୀପାଟଣା, କଳାହାଣ୍ଡି (ସିଂଗାରୀ ନୃତ୍ୟ)
    ଢୋଲ ମହୁରୀ କଳାପରିଷଦ, ବଲାଙ୍ଗିର (ସମ୍ବଲପୁରୀ ନୃତ୍ୟ)
    ଆଦିବାସୀ ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ କୁଳମଣି ଜେନା ଓ ସାଥୀ, କୋରାପୁଟ (ଗଦବା ନୃତ୍ୟ)
    ଶ୍ରୀ ସନ୍ତୋଷ ଜେନା ଓ ସାଥୀ, ମାଲକାନଗିରି (କୋୟା ନୃତ୍ୟ)
    ସୁଗମ ସଂଗୀତ ଶ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁ ଚରଣ ନାୟକ (ସୌରଭ)
    ଶ୍ରୀମତୀ ହରପ୍ରିୟା ସ୍ୱାଇଁ, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ଶ୍ରୀମତୀ ଅନିନ୍ଦିତା ଦାସ, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ଶ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁମୋହନ କବି, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ଶ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ପଲାଇ, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ଯଶସ୍ୱିନୀ ନାୟକ, ଭୁବନେଶ୍ୱର
  • ୨୦. ଜାତୀୟ ଆଦିବାସୀ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଓ ଲୋକସଂଗୀତ ଉତ୍ସବ : ତା ୦୯.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ ଓ ତା ୧୦.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର, କୋଲକାତା, ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ଓ ଜିଲ୍ଳା ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦ, ମୟୂରଭଞ୍ଜର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ୨୦୨୧ନଭେମ୍ବର ୦୯ ଓ ୧୦ ତାରିଖ ଦୁଇ ଦିନଧରି ରାଇରଙ୍ଗପୁରସ୍ଥ ବାମନଘାଟି ଛଉନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଠାରେ ଜାତୀୟ ଆଦିବାସୀ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଓ ଲୋକସଂଗୀତ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି : ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ବିଶିଷ୍ଟ ଅତିଥି : ଶ୍ରୀମତୀ ମମତା ମହାନ୍ତ, ମାନ୍ୟବର ସାଂସଦ, ରାଜ୍ୟସଭା, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନବ ମାଝୀ, ମାନ୍ୟବର ବିଧାୟକ, ରାଇରଙ୍ଗପୁର, ସମ୍ମାନନୀୟ ଅତିଥି : ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, କମିଶନର ତଥା ଶାସନ ସଚିବ, ଡ. ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦଳାଇ, ଭା.ପ୍ର.ସେ., ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ଭା.ପ୍ର.ସେ., ଏବଂ ତା. ୧୦.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି : ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି, ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜସ୍ୱ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରସମନ ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ବିଶିଷ୍ଟ ଅତିଥି : ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସାନନ୍ଦ ମାରାଣ୍ଡି, ମାନ୍ୟବର ପୂର୍ବତନ ଉପବାଚଷ୍ପତି, ଓଡ଼ିଶା , ସମ୍ମାନନୀୟ ଅତିଥି : ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସରୋଜ କୁମାର ଦାଶ, ଓ.ପ୍ର.ସେ., ଉପ-ଜିଲ୍ଲାପାଳ ପ୍ରମୁଖ ଆଦି ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟ ଭିତରୁ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦଳମାନେ ନିମ୍ନୋକ୍ତ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ ।

    ତା. ୦୯.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ

    ବିହୁ ନୃତ୍ୟ ସ୍ୱାଗତ ସର୍ମା ଓ ସାଥୀ, ଆସାମ
    ଜୁଆଙ୍ଗ ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ନିଳାଦ୍ରୀ ବିହାରି ମିଶ୍ର ଓ ସାଥୀ, କେନ୍ଦୁଝର
    ପୁରୁଲିଆ ଛଉ ନୃତ୍ୟ ନିରଞ୍ଜନ ମହାତୋ ଓ ସାଥୀ, ପୁରୁଲିଆ
    ଓରାଂଓ ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ସୁକଦେବ ପଲେଇ ଓ ସାଥୀ, ସୁନ୍ଦରଗଡ
    ସାନ୍ତାଳି ଲୋକ ନୃତ୍ୟ ମନୁଏଲ ସୋରେନ ଓ ସାଥୀ, ଝାରଖଣ୍ଡ
    କୋହ୍ଲ ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ଜାମିନୀକାନ୍ତ ତିରିଆ ଓ ସାଥୀ, ମୟୂରଭଞ୍ଜ
    ଭାଙ୍ଗଡ଼ା ନୃତ୍ୟ ରବି କୋନାର ଓ ସାଥୀ, ପଟିଆଲା, ପଞ୍ଜାବ
    ସମ୍ବଲପୁରୀ ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ଆଲୋକ ପଣ୍ଡା ଓ ସାଥୀ, ବଲାଙ୍ଗିର
    ପଣ୍ଡବାନୀ କଥା ଗାୟନ ସମପ୍ରିୟା ପୂଜା ନିଶାଦ, ଛତିଶଗଡ଼

    ତା. ୧୦.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ

    ପଣ୍ଡବାନୀ କଥା ଗାୟନ ସମପ୍ରିୟା ପୂଜା ନିଶାଦ, ଛତିଶଗଡ଼
    ସାନ୍ତାଳି ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ବ୍ରଜ ହାଂସଦା ଓ ସାଥୀ, ମୟୂରଭଞ୍ଜ
    ଭାଙ୍ଗେଡ଼ା ନୃତ୍ୟ ରବି କୋନାର ଓ ସାଥୀ, ପଟିଆଲା, ପଞ୍ଜାବ
    କିଶାନ ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ସୁକଦେବ ପଲେଇ ଓ ସାଥୀ, ସୁନ୍ଦରଗଡ
    ସାନ୍ତାଳି ଲୋକ ନୃତ୍ୟ ମନୁଏଲ ସୋରେନ ଓ ସାଥୀ, ଝାରଖଣ୍ଡ
    ଭୂମିଆ ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ବିଜୟ କୁମାର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ସାଥୀ, ନୀଳଗିରି,
    ପୁରୁଲିଆ ଛଉ ନୃତ୍ୟ ନିରଞ୍ଜନ ମହାତୋ ଓ ସାଥୀ, ପୁରୁଲିଆ
    ଲୋକ ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ସାଶ୍ୱତ ତ୍ରିପାଠୀ ଓ ସାଥୀ, ସୋନପୁର
    ବିହୁ ନୃତ୍ୟ ସ୍ୱାଗତ ସର୍ମା ଓ ସାଥୀ, ଆସାମ
  • ୨୧. ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ନାଟକ ଉତ୍ସବ : ତା ୧୭.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ ଓ ତା ୧୮.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ନାଟକ ଉତ୍ସବ ତା୧୭.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ ଓ ତା ୧୮.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ ଦୁଇ ଦିନଧରି ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ଓ ସ୍ପନ୍ଦନ, ରାଉରକେଲାର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ନାଟକ ସମାରୋହ ସମିତି, ବ୍ରହ୍ମପୁରର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ତା ୧୭.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ ଓ ତା ୧୮.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ ଦୁଇ ଦିନଧରି ମଧ୍ୟ ବ୍ରହ୍ମପୁରସ୍ଥ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ସଂସ୍କୃତି ଭବନ ଠାରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଉକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଶିଶୁ ନାଟକ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୨୨. ଗଣକବି ବୈଷ୍ଣବ ପାଣି ସ୍ମୃତିଚାରଣ ଉତ୍ସବ : ତା ୨୪.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ
    ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ‘ଗଣକବି ବୈଷ୍ଣବ ପାଣି ସ୍ମୃତିଚାରଣ’ ଉତ୍ସବ ତା ୨୪.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖରେ ଆଦିନାଟ୍ୟକାର ସ୍ମୃତି ମଣ୍ଡପ, ମେଡ଼ିକାଲ ଛକ, ମାହାଙ୍ଗାଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠି ହୋଇଥିଲା ।
  • ୨୩. ଲୋକନାଟ୍ୟ ଉତ୍ସବ : ତା ୨୫.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ ଓ ୨୬.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ତା ୨୫.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ ଓ ୨୬.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ ଦୁଇଦିନଧରିି ଲୋକନାଟ୍ୟ ଉତ୍ସବ ସଂସ୍କୃତି ଭବନ, ରାୟଗଡ଼ା ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଟିତ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଲୋକନାଟ୍ୟ ଶିଳ୍ପୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲୋକ ନାଟକ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ।
    ପ୍ରହ୍ଲାଦ ନାଟକ : ଶ୍ରୀ ସନ୍ତୋଷ ରଣା ଓ ସାଥୀ, ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀନୃସିଂହ ନାଟ୍ୟ ସଂସଦ, ଶୁଣ୍ଢିପଲ୍ଲୀ, ଦିଗପହଣ୍ଡି, ଗଂଜାମ ।
    ଦେଶୀୟା ନାଟ : ଶ୍ରୀ ହିରଣ୍ୟ ନାୟକ, ମା ପାଟଦେବତା ନାଟ୍ୟସଂଘ, ବାଲିପୁଜାରୀପୁଟ, ରାଣୀଗଡ, କୋରାପୁଟ ।
    ଭାରତଲୀଳା : ଶ୍ରୀ ରଙ୍କନିଧି ବେହେରା ଓ ସାଥୀ, ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ନାଟ୍ୟ ସଂଘ, ଗୁଡିଆପଲ୍ଲୀ, ବୁଢ଼ାଆମ୍ବ, ଗଂଜାମ ।
    ଦେଶୀୟା ନାଟ : ଶ୍ରୀ ବାଲାଜୀ ସାମନ୍ତରା ଓ ସାଥୀ, ମା ହୁଣ୍ଡିମାତା ନାଟ୍ୟସଂଘ, ବାମୁଣୀ, ଅଞ୍ଚଳା, କୋରାପୁଟ ।
  • ୨୪. ୧୮୩ ତମ ଆଦିନାଟ୍ୟକାର ଜଗମୋହନ ଲାଲ୍‌ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ : ତା ୨୫.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖ
    ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ‘ଆଦିନାଟ୍ୟକାର ଜଗମୋହନ ଲାଲ୍‌ ଜୟନ୍ତୀ’ ଉତ୍ସବ ତା ୨୫.୧୧.୨୦୨୧ ରିଖରେ ଆଦିନାଟ୍ୟକାର ସ୍ମୃତି ମଣ୍ଡପ, ମେଡ଼ିକାଲ ଛକ, ମାହାଙ୍ଗାଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠି ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ପ୍ରଫେସର ଡ. ସଘଂମିତ୍ରା ମିଶ୍ର, ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟକାର ଓ ସମାଲେଚକ, ବିଶିଷ୍ଟ ଅତିଥି ଶ୍ରୀ କୈଳାସ ମଲିକ, ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟକାର, ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଶ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ବିଶ୍ୱାଳ, ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟକାର, ଅଭିନେତା, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ସଭାପତିତ୍ୱ ପ୍ରଫେସର ଡ. ଭୁବନାନନ୍ଦ ସାହୁ, ସଭାପତି, ମାହାଙ୍ଗା ସାହିତ୍ୟ-ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟକାର, ଶ୍ରୀ କୈଳାସ ମଲିକଙ୍କୁ ଆଦିନାଟ୍ୟକାର ସ୍ମୃତି ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୨୫. “ରଙ୍ଗବତୀ” (ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ନୃତ୍ୟ, ସଙ୍ଗୀତ) ଉତ୍ସବ : ତା ୦୯.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ ଓ ତା ୧୦.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଆନୁୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ଦ୍ୱାରା ତା ୦୯.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ ଓ ତା ୧୦.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ ଦୁଇଦିନଧରି “ରଙ୍ଗବତୀ” (ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ନୃତ୍ୟ, ସଙ୍ଗୀତ) ଉତ୍ସବ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଦୁଇଦିନିଆ ଉତ୍ସବରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ, ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ, ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ, ଶ୍ରମ ଓ କର୍ମଚାରୀ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ଭା.ପ୍ର.ସେ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଅରୁଣା ମହାନ୍ତି, ସଭାପତି, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମନ୍ମଥ କୁମାର ଶତପଥୀ, ଉପ-ସଭାପତି, ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହରିପାଲ, ବିଶିଷ୍ଟ ସଙ୍ଗୀତ ଶିଳ୍ପୀ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଂଗୀତ କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଲା -
    ଞ୍ଚ ଢାପନୃତ୍ୟ ମୋହିତ କୁମାର ସ୍ୱାଇଁ ଓ ସାଥୀ, ଲହରୀ, ସମ୍ବଲପୁର
    ଞ୍ଚ ଚୁଟକୁଚୁଟା ନୃତ୍ୟ ଚୌଧୁରୀ ବିଭାର ଓ ସାଥୀ, ପଏଁରୀ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର
    ଞ୍ଚ ଟୁକେଲର କଥା ନୃତ୍ୟ ରବିରତନ ସାହୁ ଓ ସାଥୀ, ସମ୍ବଲପୁରୀ ଫୋକ୍‌ ଏକାଡେମୀ, ବରଗଡ
    ଞ୍ଚ ପଞ୍ଚରସୀ ନୃତ୍ୟ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଦାସ ଓ ସାଥୀ, ବୃନ୍ଦାବନ ସାଂସ୍କୃତିକ
    ଞ୍ଚ ପରବ ସୁର୍‌ତା ନୃତ୍ୟ ସୁନୀଲ ମହାନନ୍ଦ ଓ ସାଥୀ, ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନା ସାଂସ୍କୃତିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ଭବାନୀପାଟଣା, କଳାହାଣ୍ଡି
    ଞ୍ଚ ଢାପନୃତ୍ୟ ବାସୁଦେବ ସା ଓ ସାଥୀ, ଦୁଲ୍‌ଦୁଲି କଳାପରିଷଦ, ବଲାଙ୍ଗିର
    ଞ୍ଚଦଣ୍ଡନୃତ୍ୟ ରବୀନ୍ଦ୍ର ବାଗ ଓ ସାଥୀ, ମା ସମଲେଇ ନୂପୁର୍‌ କଲାପରିଷଦ, ବରଗଡ
    ଞ୍ଚ ବଜନିଆ ନୃତ୍ୟ ରଣଜିତ୍‌ ସାହୁ ଓ ସାଥୀ, କଳା ଓ କଳାକାର, ଧନୁପାଲୀ, ସମ୍ବଲପୁର
  • ୨୬. ‘ଶରତ ଉତ୍ସବ’ : ତା ୧୨ ଓ ତା୧୩.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ଓ ଜିଲ୍ଲା ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦ, କଟକ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଆଜାଦିକା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ ଅବସରରେ ‘ଶରତ’ ଉତ୍ସବ ଗୋକନ ଭଞ୍ଜ ମଣ୍ଡପ, ମହାଙ୍ଗା, କଟକ ଠାରେ ତା ୧୨.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ ଓ ତା୧୩.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ଉଦ୍‌ଘାଟକ: ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପ୍ରତାପ ଜେନା, ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ, ପଞ୍ଚାୟତରାଜ ଓ ପାନୀୟଜଳ, ଆଇନ, ଗୃହ ଓ ସହର ବିକାଶ ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିô: ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଓ ସମ୍ମାନନୀୟ ଅତିଥି : ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ଭା.ପ୍ର.ସେ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ବାଦ୍ୟ ବିଚିତ୍ରା, ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ, ସୁଗମ ସଂଗୀତ, ଓଡ଼ିଶୀ ସଂଗୀତ ଓ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଆଦି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଓ ନୃତ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଲା -
    ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଗୁରୁ ପିତାମ୍ବର ବିଶ୍ୱାଳ ଓ ସାଥୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ଲୋକନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ଶାଶ୍ୱତ ଯୋଶୀ ଓ ସାଥୀ, ବଲାଙ୍ଗିର
    ସିଂଙ୍ଗାରି ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଭା, ଭବାନୀପାଟଣା, କଳାହାଣ୍ଡି
    ସାହି ଯାତ୍ରା ଶ୍ରୀ ବିକ୍ରମ ସାହୁ ଓ ସାଥୀ, ପୁରୀ
    ସୁଗମ ସଂଗୀତ ହ୍ୟୁମାନ ସାଗର ଓ ସାଥୀ, ବଲାଙ୍ଗିର
  • ୨୭. ‘ଶୀତ ଉତ୍ସବ’ : ତା ୨୦ ଓ ତା୨୧.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ :
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ଓ ଜିଲ୍ଲା ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦ, ବରଗଡ଼ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ତା ୨୦.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ ଓ ୨୧.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ ଦୁଇଦିନଧରି ଆଜାଦି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ ଅବସରରେ “ଶୀତ ଉତ୍ସବ” ପଦ୍ମପୁର, ବରଗଡ଼ ଠାରେ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ, ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ, ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ, ଶ୍ରମ ଓ କର୍ମଚାରୀ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ଭା.ପ୍ର.ସେ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ଡ଼. ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦଳାଇ,ଭା.ପ୍ର.ସେ, ଆୟୁକ୍ତ, ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ୱ ପ୍ରଭାଗ, ସମ୍ବଲପୁର, ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ହଳଧର ନାଗ, ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକକବି, ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହରିପାଲ, ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକ ସଂଗୀତ ଶିଳ୍ପୀ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥିଲେ । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ବାଦ୍ୟ ବିଚିତ୍ରା, ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ, ସୁଗମ ସଂଗୀତ, ଗୋଟିପୁଅ ନୃତ୍ୟ ଓ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତ ଆଦି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଓ ନୃତ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଲା -
    ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀମତୀ ସ୍ୱପ୍ନାରାଣୀ ସିହ୍ନା ଓ ସାଥୀ, ଅନୁଗୁଳ
    ବାଦ୍ୟ ବିଚିତ୍ରା ଶ୍ରୀ ଅଗ୍ନୀମିତ୍ର ବେହେରା ଓ ସାଥୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ଲୋକନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ରମେଶ ଗୁର୍ଲା ଓ ସାଥୀ, ପଦ୍ମପୁର
    ସୁଗମ ସଙ୍ଗୀତ ଶ୍ରୀମତୀ ଜୟଶ୍ରୀ ଧଳ ଓ ସାଥୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ଲୋକ ସଙ୍ଗୀତ ଶ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହରିପାଲ ଓ ସାଥୀ, ସମ୍ବଲପୁର
    ଲୋକ ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ଜେ. ଶୁକାନ୍ତ ଓ ସାଥୀ, ରାୟଗଡ଼ା
    ଗୋଟିପୁଅ ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ଚିତ୍ରସେନ ସ୍ୱାଇଁ ଓ ସାଥୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ଛଉ ନୃତ୍ୟ ମୟୁର ଆର୍ଟ ସେଣ୍ଟର, ଭୁବନେଶ୍ୱର
  • ୨୮. “ଦେଶଜ” (ଲୋକ ସଙ୍ଗୀତ) ଓ ପାଲା, ଦାସକାଠିଆ ଉତ୍ସବ : ତା ୨୮.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ ଠାରୁ ତା ୩୦.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ :
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ଜିଲ୍ଲା ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦ, ଗଞ୍ଜାମ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ତା ୨୮.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ ଠାରୁ ତା ୩୦.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ ତିନିଦିନଧରି ଆଜାଦି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ ଅବସରରେ “ଦେଶଜ” (ଲୋକ ସଙ୍ଗୀତ) ଓ ପାଲା, ଦାସକାଠିଆ ଉତ୍ସବ ଟାଉନ ହଲ, ଭଞ୍ଜ ନଗର, ଗଞ୍ଜାମ ଠାରେ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ଉପ-ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ମନ୍ମଥ କୁମାର ଶତପଥୀ ଓ ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ବିଶିଷ୍ଟ କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ।
    ଞ୍ଚ ଦେଶଜ ସଙ୍ଗୀତ (ପଲ୍ଲୀଶ୍ୱର ଗୀତ) ଶ୍ରୀ ବିଭୁକିଶୋର ଦାସ ଓ ସାଥୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ଞ୍ଚ ଢୁମ୍ପା ବାଦ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତ ଗୁରୁ ଆଦିତ୍ୟ ପାତ୍ର ଓ ସାଥୀ, ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଦଧିବାମନ ଢୁମ୍ପା ସଙ୍ଗୀତ କଳାପିଠ
    ଦିଗପହଣ୍ଡିଞ୍ଚ ରଣପା ଓ ଚଢେୟା ନୃତ୍ୟ ଭେଙ୍କଟ ରେଡ଼ି ଓ ସାଥୀ, ଗଞ୍ଜାମ ଲୋକନୃତ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର, ନରେନ୍ଦ୍ରପୁର
    ଞ୍ଚ ପାରମ୍ପରିକ ଲୋକ ସଙ୍ଗୀତ (ଛାନ୍ଦ, ଚମ୍ପୂ ଓ ଜଣାଣ) ଗୁରୁ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ପାଢୀ, ମହାନଳା
    ଶ୍ରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ନିମପଦର
    ଶ୍ରୀ ବଳରାମ ଗୌଡ଼, ନାଇକାଣିପଲ୍ଲୀ,ରମ୍ଭା
    ଞ୍ଚ ଲୋକ ସଙ୍ଗୀତ ଶ୍ରୀ ରାଜୀବ ମାଝି ଓ ସାଥୀ, କଳାହାଣ୍ଡି
    ଞ୍ଚ ତାଳବାଦ୍ୟ ବିଚିତ୍ରା ଶ୍ରୀ ଆଲୋକ ବିଶୋଇ ଓ ସାଥୀ, ବିଚିତ୍ରା ବର୍ଣ୍ଣାଳୀ ନାଟ୍ୟ ସଂସ୍ଥା, ଦିଗପହଣ୍ଡି, ଗଞ୍ଜାମ
    ଞ୍ଚ ଚଇତି ଘୋଡ଼ା ନାଚ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡ. ଉତ୍ସବ ଚରଣ ଦାସ ଓ ସାଥୀ, ଚୌଦ୍ୱାର, କଟକ
    ଞ୍ଚ ମାଦେଳିଆ ଓ କରମା ନୃତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ପଟେଲ ଓ ସାଥୀ, କଳାଗ୍ରାମ, ବରଗଡ଼
    ଞ୍ଚ ଲୋକ ସଙ୍ଗୀତ - ଲବଙ୍ଗଲତା ନବୀନ କିଶୋର କୁଅଁର ଓ ସାଥୀ, ବଲାଙ୍ଗୀର

    ପାଲା :

    ଶ୍ରୀ ଖଗେଶ୍ୱର ମାର୍ଥା ଓ ସାଥୀ, ବାଘମାରି, ଖୋର୍ଦ୍ଧା

    ଶ୍ରୀମତୀ ଜୟନ୍ତୀ ସେନାପତି ଓ ସାଥୀ, ବାଲିପାଟଣା

    ଶ୍ରୀ ଗଙ୍ଗାଧର ପୁହାଣ ଓ ସାଥୀ, ଉଗାଳପୁର, ଭଟ୍ଟାରିକା

    ସୁଶ୍ରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ଦାସ ଓ ସାଥୀ, ଜଗତସିଂହପୁର

    ଶ୍ରୀ ବେଣୁଧର ସାହୁ ଓ ସାଥୀ, ଗୋଡ଼ିମାଳ, ପିପିଲି

    ଶ୍ରୀମତୀ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ବଳବନ୍ତରାୟ ଓ ସାଥୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା

    ଦାସକାଠିଆ :

    ଶ୍ରୀ ରାଧାଶ୍ୟାମ ସାହୁଶର୍ମା ଓ ସାଥୀ, ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁି

    ଶ୍ରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ଦାଶଶର୍ମା ଓ ସାଥୀ, ଦୁର୍ଗାମଧବପୁର

    ଶ୍ରୀ ବାଳକୃଷ୍ଣ ମିଶ୍ର ଓ ସାଥୀ, ସଡ଼ଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ

    ଶ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦାସ ଓ ସାଥୀ, ମହୁୁଲି

    ଶ୍ରୀ ଉପେନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଓ ସାଥୀ, ବେଲଗାଁ

    ଶ୍ରୀ ରବିନାରାୟଣ ଶତପଥୀ ଓ ସାଥୀ, ଅମ୍ବପୁଆ, ବ୍ରହ୍ମପୁର

  • ୨୯. ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ନାଟକ ଉତ୍ସବ : ତା ୨୩.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ ଓ ତା ୨୪.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ପକ୍ଷରୁ କଳାକାର, ବାଲେଶ୍ୱର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ତା ୨୩.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ ଓ ତା ୨୪.୧୨.୨୦୨୧ ରିଖ ଦୁଇଦିନଧରି ସଂସ୍କୃତି ଭବନ, ବାଲେଶ୍ୱର ଠାରେ ଶିଶୁ ନାଟକ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଉକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଶିଶୁ ନାଟକ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • ୩୦. ୨୯. ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ଆଗମନର ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ “ସହିଦ” ଦିବସ - ତା ୩୦.୦୧.୨୦୨୨ ରିଖ
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ପକ୍ଷରୁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ଆଗମନର ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ “ସହିଦ” ଦିବସ ତା ୩୦.୦୧.୨୦୨୨ ରିଖରେ ଗାନ୍ଧୀ ପାର୍କ (ଜନତା ମଇଦାନ ପାଖ), ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ମଲ୍ୟାର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ପରେ ରାମଧୂନ ଓ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଭଜନ ବିଶିଷ୍ଟ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବର ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ସର୍ବଧର୍ମ ସମନ୍ୱୟ ହିନ୍ଦୁ, ମୁସଲମାନ, ଖିରସ୍ତାନ ପ୍ରମୁଖ ଗୁରୁମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସଭାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ।
  • ୩୧. କବି ବିଚ୍ଛନ୍ଦ ଚରଣ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ ସନ୍ଧ୍ୟା : ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ତା ୨୫.୦୨.୨୦୨୨ ରିଖ ।
    ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ କବି ‘ବିଚ୍ଛନ୍ଦ ଚରଣ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ ସନ୍ଧ୍ୟା’ ତା ୨୫.୦୨.୨୦୨୨ ରିଖରେ ସଂସ୍କୃତି ଭବନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷ, ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡ. ରଜତ କୁମାର କର, ସଭାପତି, କଳିଙ୍ଗ ଭାରତୀ, କଟକ; ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ଭା.ପ୍ର.ସେ., ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ; ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ହରିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ଓ ଡ. ଗୋବିନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ଚାନ୍ଦ; ଇଂ. ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ନନ୍ଦ ଓ ଡ. ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ମିଶ୍ର ଯଥାକ୍ରମେ : ଉଦ୍‌ଘାଟକ, ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଓ ସମ୍ମାନନୀୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମନ୍ମଥ କୁମାର ଶତପଥୀ, ଉପ-ସଭାପତି, ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ । ଡା. ଶୈଳେଶ୍ୱର ନନ୍ଦ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପ୍ରଭାତ କୁମାର ନନ୍ଦ, ଡ. ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର, ଡା. ଅଂଶୁମାନ କର ଓ ଡ. ଅନୁପ ମାର୍ଥା ପ୍ରମୁଖ କବି ବିଚ୍ଛନ୍ଦ ଚରଣଙ୍କ ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରତିଭା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ପୂଜ୍ୟପୂଜା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅବସରରେ “ବିଚ୍ଛନ୍ଦ ଗ୍ରନ୍ଥାବଳୀ” (ସଂକଳକ : ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ହରିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା) ଉନ୍ମୋଚନ ଓ ବିଶିଷ୍ଟ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନାରାୟଣ ରଥ ଓ ସାଥୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କବି ବିଚ୍ଛନ୍ଦ ଚରଣଙ୍କ ସଙ୍ଗୀତ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ।
  • ୩୨. “ପୂର୍ବ ରଙ୍ଗ” ଜାତୀୟ ନାଟ୍ୟ ଉତ୍ସବ : ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ତା ୦୧.୦୩.୨୦୨୨ ରୁ ତା ୦୭.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ।
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର, କୋଲକାତା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ନାଟ୍ୟ ସଂଘ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହଯୋଗକ୍ରମେ “ପୂର୍ବ ରଙ୍ଗ” ଜାତୀୟ ନାଟ୍ୟ ଉତ୍ସବ ୨୦୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ତା ୦୧.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଅନନ୍ତ ମହାପାତ୍ର, ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମନ୍ମଥ କୁମାର ଶତପଥୀ, ଉପ-ସଭାପତି, ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଗୋପାଳ ମହାପାତ୍ର, ସମ୍ପାଦକ, ପ୍ରମେୟ ବରେଣ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ତା ୦୨.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ଶ୍ରୀମତୀ ମନସ୍ୱନୀ ସାହୁ, ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡିଶା, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଧୀରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ମଲ୍ଲିକ, ପୂର୍ବତନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ତା ୦୩.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସବ୍ୟସାଚି ମହାପାତ୍ର, ବିଶିଷ୍ଟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପ୍ରବୋଧ ରାଉତ, ସଚିବ, ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମିଶ୍ର, ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଓ ସଦସ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକଡେମୀ, ତା ୦୪.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ହିମାଂସୁ ଖଟୁଆ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, କଳିଙ୍ଗ ଟି.ଭି., ଡ. ନାରାୟଣ ସାହୁ, ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟବିତ୍‌, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମନୋଜ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ, ତା ୦୫.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ଡ. ଶୈଳେଶ୍ୱର ନନ୍ଦ, ପୂର୍ବତନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡ. ବିଜୟ କୁମାର ଜେନା, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଉତ୍କଳ ସଂଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟା ଳୟ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ବିଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର, ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନବୀନ କୁମାର ପରିଡ଼ା, ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ, ତା ୦୬.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ଡ. ହୃଷିକେଶ ମଲ୍ଲିକ, ସଭାପତି, ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସୁବୋଧ ଚନ୍ଦ୍ର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ପ୍ରଫେସର ବିଜୟ କୁମାର ଶତପଥୀ, ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମିହିର ମେହେର, ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ତା ୦୭.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ଭା.ପ୍ର.ସେ., ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଶ୍ରୀମତୀ ଗୌରୀ ବାସୁ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା, ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର, କୋଲକତା ପ୍ରମୁଖ ଉକ୍ତ ସାତଦିନିଆ ଉତ୍ସବରେ ବରେଣ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ତା ୦୧.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ଓ ତା ୦୭.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ (ଶ୍ରୀମତୀ) ଅରୁଣା ମହାନ୍ତି, ସଭାପତି, ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ଏହି ଉଭୟ ଦିନ ଉତ୍ସବରେ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଟକ ଶେଷ ପରେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ ପରିଷରରେ ସଂପୃକ୍ତ ନାଟ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ସହିତ ରାଜ୍ୟର ୧୨ ଜଣ ନାଟ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଭାବବିନିମୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ନାଟକ ଉତ୍ସବର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲା ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରର ବିବିଧ ଭାଷାଭାଷୀ ନାଟକକୁ ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚରେ ପରିବେଷଣ କରିବା ଯାହା ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଆସୁଥିବା ନାଟ୍ୟକାର, କଳାକାର ଏବଂ ଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପରସ୍ପର ଭାବ ବିନିମୟ, ମୈତ୍ରୀ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ଏ୍ୟ÷କ୍ୟ ଏବଂ ଜାତୀୟ ସଂହତିର ଚେତନା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହିତ ନାଟକ ପ୍ରଦର୍ଶନର ଗୁଣବତ୍ତା ଏବଂ ମାନ ବୃଦ୍ଧି କରି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ôଚବା । ଏହି ନାଟକ ମହୋତ୍ସବରେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ନାଟକ ସଂସ୍ଥା ଗୁଡିକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

    ଏହି ସାତ ଦିନିଆ ଜାତୀୟ ନାଟକ ଉତ୍ସବରେ ବିଭିନ୍ନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନିମ୍ନ ଲିଖିତ ନାଟକ ଗୁଡ଼ିକ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା

    ତା ୦୧.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ନାଟକ ‘ବିପ୍ଳବୀ କୃତ୍ତିବାସ’, ରଚନା - ପର୍ଶୁରାମ ହରିଚନ୍ଦନ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା - ହରେନ ସାହୁ, ଉପସ୍ଥାପନା - ପଞ୍ଚମ ବେଦ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଓଡ଼ିଶା ।
    ତା ୦୨.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ନାଟକ ‘ଧର୍ମାଶୋକ’, ରଚନା - ଅମିତ୍‌ ମୈତ୍ର, ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା - ଡ. ତପନଜ୍ୟୋତି ଦାସ, ଉପସ୍ଥାପନା -ରଙ୍ଗପତ, କୋଲକତା
    ତା ୦୩.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ନାଟକ ‘ସହିଦ ଉଦ୍ଦାମ ସିଂ’, ରଚନା - ଏସ୍‌ ଚରଣ ସିଂହ ସିନ୍ଧ୍ର, ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା - ସୁରେଶ ଶର୍ମା, ଉପସ୍ଥାପନା - ଥିଏଟର ଫର ଥିଏଟର, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ।
    ତା ୦୪.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ନାଟକ ‘ସାତ ଦିୱାନେ ୧୧ ଅଗଷ୍ଟ୧୯୪୨’, ରଚନା ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା - ମିଥୀଲେଶ ସିଂହ, ଉପସ୍ଥାପନା - ପ୍ରୟାସ, ପାଟଣା ।
    ତା ୦୫.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ନାଟକ ‘କେରଳ କା କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ’, ରଚନା - ବିଷ୍ଣୁ ପ୍ରଭାକର, ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା - ସାହେବ ନୀତିଶ, ଉପସ୍ଥାପନା - କର୍ମଯୋଗୀ କ୍ରିଏଟିଭ ଗ୍ରୁପ୍‌, ଭୋପାଳ ।
    ତା ୦୬.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ନାଟକ ‘କ୍ରାନ୍ତିବୀର ଆଜାଦ’, ରଚନା - ମନଭେନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା - ରବୀନ୍ଦ୍ର ରଙ୍ଗଧର, ଉପସ୍ଥାପନା - ଦର୍ପଣ ଗୋରଖପୁର (ରଙ୍ଗମଣ୍ଡଳ),ଗୋରଖପୁର ।
    ତା ୦୭.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ନାଟକ ‘ମୁଁ ଚକରା କହୁଚି’, ରଚନା - ମନ୍ମଥ କୁମାର ଶତପଥୀ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା - ଦିନେଶ ଦାସ, ଉପସ୍ଥାପନା - ଅଲଟରନେଟିଭ ରିଦିମ୍‌ ଥିଏଟର (ଆର୍ଟ), ଢେଙ୍କାନାଳ, ଓଡ଼ିଶା ।
  • ୩୩. ‘ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ’ : ଉତ୍କଳ ସଂଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ତା ୦୮.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ।
    ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର, କୋଲକାତା ଓ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ମିଳିତ ସହଯୋଗକ୍ରମେ ଆଜାଦିକା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ ଅବସରରେ ‘ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ’ ତା ୦୮.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ଉତ୍କଳ ସଙ୍ଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ,ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି - ଡ. ବିଜୟ କୁମାର ଜେନା, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଉତ୍କଳ ସଙ୍ଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ବରେଣ୍ୟ ଅତିଥି - ପଦ୍ମଶ୍ରୀ (ଶ୍ରୀମତୀ) ଅରୁଣା ମହାନ୍ତି, ସଭାପତି ଏବଂ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମନ୍ମଥ କୁମାର ଶତପଥୀ, ଉପ-ସଭାପତି, ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲା ଲୋକ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଂଗୀତର ପ୍ରଦର୍ଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ସୃଜନ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହିତ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ମୈତ୍ରୀ ଭାବକୁ ଏକସୂତ୍ରରେ ଗ୍ରଥିତ କରିବା । ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ନିମ୍ନୋକ୍ତ କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ।
    ଞ୍ଚ ଶ୍ରଦ୍ଧା ସତବିଦ୍‌କର ଓ ସାଥୀ, ମୁମ୍ବାଇ କୋଲି ନୃତ୍ୟ
    ବାଦ୍ୟ ବିଚିତ୍ରା ଲାୱାନୀ ନୃତ୍ୟ
    ଞ୍ଚ ରାହୁଲ ରାମ ଓ ସାଥୀ, ନାଗପୁର, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶ୍ରୀ ରମେଶ ଗୁର୍ଲା ଓ ସାଥୀ, ପଦ୍ମପୁର
    ଞ୍ଚ ସସ୍ମିତା ପଣ୍ଡା ଓ ସାଥୀ, କଟକ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ
    ଞ୍ଚ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ବଳବନ୍ତରାୟ ଓ ସାଥୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ପାଲା
  • ୩୪. “ରଙ୍ଗ ସଙ୍ଗମ” ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବ : ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ତା ୦୯.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ରୁ ତା ୧୩.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ।
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ “ରଙ୍ଗ ସଙ୍ଗମ” ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବ ତା ୦୯.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ଠାରୁ ତା ୧୩.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଞ୍ଚଦିନଧରି ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ନାଟକ ଉତ୍ସବର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲା, ଓଡ଼ିଶାର ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା ଓ ସାମାଜିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନାଟକ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ଏବଂ ଓଡ଼ିଆ ମଞ୍ଚ ନାଟକ, ନାଟ୍ୟକାର, ମଞ୍ଚଞ୍ଚକଳାକାର ଓ ଏଥିସହ ସଂପୃକ୍ତ ସମସ୍ତ କଳାପ୍ରାଣ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କର ଉନ୍ନତି, ବିଶେଷକରି ଓଡ଼ିଆ ନାଟକର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବା ଏବଂ ଏହି ନାଟକ ଉତ୍ସବ ମାଧ୍ୟମରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ଭାବବିନିମୟ, ଉତ୍ତମ ବୁଝାମଣା ଓ ସଦ୍‌ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିବା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସନ୍ଧ୍ୟା ତା ୦୯.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଇଂ. ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ନନ୍ଦ, ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟକାର ଏବଂ ବରେଣ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମନ୍ମଥ କୁମାର ଶତପଥୀ, ଉପ-ସଭାପତି, ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ଉତ୍ସବର ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ଭା.ପ୍ର.ସେ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଓ ବରେଣ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମନ୍ମଥ କୁମାର ଶତପଥୀ, ଉପ-ସଭାପତି, ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଉତ୍ସବର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଓ ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ (ଶ୍ରୀମତୀ) ଅରୁଣା ମହାନ୍ତି, ସଭାପତି, ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ । ଉକ୍ତ ନାଟକ ଉତ୍ସବରେ ରାଜ୍ୟର ନିମ୍ନୋକ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ବିଶିଷ୍ଟ ୫ଟି ନାଟକଦଳ ସେମାନଙ୍କର ନାଟକ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ ।
    ତା ୦୯.୦୩.୨୦୨୨ ନାଟକ “ଯୋଦ୍ଧା”, ରଚନା : ଶ୍ରୀ ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାଥ ଦାସ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା : ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ଉପସ୍ଥାପନା : ରଙ୍ଗଭୂମି, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ତା ୧୦.୦୩.୨୦୨୨ ନାଟକ “ଦୂର୍‌ ଆକାଶେଁ”, ରଚନା ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା : ଶ୍ରୀ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ,ଉପସ୍ଥାପନା : ମିରର ଥିଏଟର, ବେଲପାହାଡ଼, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା
    ତା ୧୧.୦୩.୨୦୨୨ ନାଟକ “ଥିପ୍‌ ଥିପ୍‌ ପାନି”, ରଚନା ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା : ଶ୍ରୀ ଅତିଶ କୁମାର ଶତପଥୀ, ଉପସ୍ଥାପନା : ଅଦୃଶ୍ୟ ନାଟ୍ୟ ଆଶ୍ରମ, ସମ୍ବଲପୁର ।
    ତା ୧୨.୦୩.୨୦୨୨ ନାଟକ “ମିଥ୍ୟାବାଦୀ ଜିନ୍ଦାବାଦ”, ରଚନା ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା : ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀମନ ନାରାୟଣ ମିଶ୍ର, ଉପସ୍ଥାପନା : କାନମାସ୍‌, ପାରାଦ୍ୱୀପ, ଜଗତସିଂହପୁର
    ତା ୧୩.୦୩.୨୦୨୨ ନାଟକ “ମାଙ୍କଡ଼”, ରଚନା ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା : ଶ୍ରୀ ବିପ୍ଲବ କେଶରୀ ଶତପଥୀ, ଉପସ୍ଥାପନା : ଡ଼ିଭାଇନ, (ଉତ୍ତରାୟଣୀ କ୍ଲବ) ଜଟଣୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା
  • ୩୫. କବିସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ଜୟନ୍ତୀ : ଭଞ୍ଜ ମଣ୍ଡପ, କୁଲାଡ଼, ଗଞ୍ଜାମ, ତା ୧୭.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ।
    ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ‘କବିସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ଜୟନ୍ତୀ’ ତା ୧୭.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ଭଞ୍ଜ ମଣ୍ଡପ, କୁଲାଡ଼, ଗଞ୍ଜାମଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମନ୍ମଥ କୁମାର ଶତପଥୀ, ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକନାଟ୍ୟ ଗବେଷକ ତଥା ଉପ-ସଭାପତି, ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା ଭାବରେ ଡାକ୍ତର କୃଷ୍ଣ କେଶବ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ, ବିଶିଷ୍ଟ ଭଞ୍ଜ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରବକ୍ତା ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ । ଡ. ଶାନ୍ତନୁ କୁମାର ରଥ, ପ୍ରାକ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆକାଶବାଣୀ ଏବଂ ଦୂରଦର୍ଶନ ତଥା ସଭାପତି, ଭଞ୍ଜ ଗ୍ରାମ୍ୟ ବିକାଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ । ଶ୍ରୀ ଲକ୍ଷ୍ମଣ କୁମାର ପଣ୍ଡା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ଭଞ୍ଜ ଗ୍ରାମ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଭଞ୍ଜ କାବ୍ୟର ସଂସ୍କୃତ ଅନୁବାଦକ ପଣ୍ଡିତ ଭାଗବତ ପ୍ରସାଦ ଦାଶଶର୍ମା ଏବଂ ଭଞ୍ଜ ସଂଗୀତ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କଳ୍ପେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ‘ଆନନ୍ଦ ସଙ୍ଗୀତାୟନ’ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଗାୟକ ଅଶୋକ କୁମାର ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।
  • ୩୬. ଜାତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତ ସମାରୋହ : ପୂର୍ବତଟ ରେଳ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ, ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର, ଭୁବନେଶ୍ୱର ତା ୧୪.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ରୁ ତା ୧୮.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ।
    ଆଜାଦି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ ଅବସରରେ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର, କୋଲକାତା ଓ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ତା ୧୪.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ରୁ ତା ୧୮.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ବତଟ ରେଳ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ, ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଜାତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତ ସମାରୋହ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ପାଞ୍ଚଦିନିଆ ନାଟକ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ଭା.ପ୍ର.ସେ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ସମ୍ମାନନୀୟ ଅତିଥି : ପଦ୍ମଶ୍ରୀ (ଶ୍ରୀମତୀ) ଅରୁଣା ମହାନ୍ତି, ସଭାପତି ଓ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମନ୍ମଥ କୁମାର ଶତପଥୀ, ଉପ-ସଭାପତି, ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଜାତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତ ସମାରୋହର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହେଲା ନୃତ୍ୟ ସଂଗୀତ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ୱର, ଲୟ ଓ ତାଳର ନନ୍ଦନତ୍ୱକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ମନୋରଞ୍ଜନ କରିବା ସହିତ ନୃତ୍ୟ ସଂଗୀତ ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଜର ସମସ୍ତ ବର୍ଗର ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିବା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ନିମ୍ନୋକ୍ତ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଳବାଦ୍ୟ, ଭାରତନାଟ୍ୟମ୍‌, ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ, କର୍ଣ୍ଣାଟକୀ ସଙ୍ଗୀତ, କଥକ ନୃତ୍ୟ, ମୋହିନୀଆଟମ୍‌, ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ ସଙ୍ଗୀତ, କଥକ ନୃତ୍ୟ, ତବଲା ବାଦ୍ୟ, ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ ଓ କୁଚିପୁଡ଼ି ନୃତ୍ୟ ଆଦି ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ।
    ଞ୍ଚ ଧନେଶ୍ୱର ସ୍ୱାଇଁ ଓ ସାଥୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ତାଳବାଦ୍ୟ
    ଞ୍ଚ ରମା ବୈଦ୍ୟନାଥନ ଓ ସାଥୀ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଭାରତନାଟ୍ୟମ୍‌
    ଞ୍ଚ ଆଲୋକ କାନୁନ୍‌ଗୋ ଓ ସାଥୀ, କୋଲକତା ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ
    ଞ୍ଚ ଓ. ଏସ. ଅରୁଣ ଓ ସାଥୀ, ଚେନ୍ନାଇ କର୍ଣ୍ଣାଟକୀ କଣ୍ଠ ସଙ୍ଗୀତ
    ଞ୍ଚ ସନ୍ଦିପ ମଲ୍ଲିକ ଓ ସାଥୀ, କୋଲକତା କଥକ ନୃତ୍ୟ
    ଞ୍ଚ ପଲ୍ଲବୀ କ୍ରିଷ୍ଣନ ଓ ସାଥୀ, କେରଳ ମୋହିନୀଆଟ୍ଟମ୍‌
    ଞ୍ଚ ଜୟତୀର୍ଥ ମେଭୁନ୍ଦୀ ଓ ସାଥୀ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ କଣ୍ଠ ସଙ୍ଗୀତ
    ଞ୍ଚ ଗୌରୀ ଦ୍ୱିବାକର ଓ ସାଥୀ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ କଥକ ନୃତ୍ୟ
    ଞ୍ଚ ବିଚିତ୍ରାନନ୍ଦ ସ୍ୱାଇଁ ଓ ସାଥୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ
    ଞ୍ଚ ଓଜାସ ଆଧୀୟା ଓ ସାଥୀ, ମୁମ୍ବାଇ ତବଲା ବାଦ୍ୟ
    ଞ୍ଚ ପାଶ୍ୱର୍ନାଥ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଓ ସାଥୀ, ବାଙ୍ଗାଲୋର ଭାରତନାଟ୍ୟମ୍‌
    ଞ୍ଚ ଇଲିଆନା ସିତାରିଷ୍ଟି ଓ ସାଥୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ
    ଞ୍ଚ ଭି ଜୟରାମା ରାଓ ଓ ସାଥୀ, ଚେନ୍ନାଇ କୁଚିପୁଡ଼ି ନୃତ୍ୟ
    ଞ୍ଚ ରୂପକ କୁମାର ପରିଡ଼ା ଓ ସାଥୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓଡ଼ିଶୀ କଣ୍ଠ ସଙ୍ଗୀତ
    ଞ୍ଚ ଅଞ୍ଜିକା ପ୍ରିତି ପଟେଲ ଓ ସାଥୀ, କୋଲକତା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ୩୭. ବିଶ୍ୱ ନାଟ୍ୟ ଦିବସ : ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ତା ୨୫.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ରୁ ତା ୨୭.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ।
    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ନାଟକ ଦିବସ ପାଳନ ଉପଲକ୍ଷେ ନାଟ୍ୟକାର ସ୍ୱର୍ଗତ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଓ କମଳ ଲୋଚନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଶତବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ ଅବସରରେ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟବିତ୍‌ ଯଥାକ୍ରମେ : ପ୍ରଫେସର ବିଜୟ କୁମାର ଶତପଥୀ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ତ୍ରିପାଠୀ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମନୋଜ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ଶ୍ରୀଯୁ୍‌କ୍ତ ଅଭିନ୍ନ କୁମାର ରାଉତରାୟଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ନାଟ୍ୟ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର ତା ୨୫.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ତା ୨୬.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ନାଟ୍ୟକାର ସ୍ୱର୍ଗତ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରଙ୍କ ରଚିତ ନାଟକ, “ମୂଲିଆ” ଏବଂ ତା ୨୭.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ନାଟ୍ୟକାର ସ୍ୱର୍ଗତ କମଳ ଲୋଚନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ରଚିତ ନାଟକ, ‘ଡାକବଙ୍ଗଳା’ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ ଠାରେ ନିମ୍ନୋକ୍ତ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ନାଟ୍ୟଦଳମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ଭା.ପ୍ର.ସେ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା, ବରେଣ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମନ୍ମଥ କୁମାର ଶତପଥୀ, ଉପ-ସଭାପତି ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ପଦ୍ମଶ୍ରୀ (ଶ୍ରୀମତୀ) ଅରୁଣା ମହାନ୍ତି, ସଭାପତି, ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ
    ତା ୨୬.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ନାଟକ “ମୂଲିଆ”, ରଚନା - ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର, ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା - ଦେବାନନ୍ଦ ନାୟକ, ଉପସ୍ଥାପନା - ଏକ୍ସପ୍ରେସନ୍‌, ଭୁବନେଶ୍ୱର
    ତା ୨୭.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ନାଟକ ‘ଡାକବଙ୍ଗଳା’, ରଚନା- କମଳ ଲୋଚନ ମହାନ୍ତି, ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା - ଅଭିନ୍ନ ରାଉତରାୟ, ଉପସ୍ଥାପନା- ଜୀବନରେଖା, ଭୁବନେଶ୍ୱର ।
  • ୩୮. ପୁସ୍ତକ ‘ନାଟକ ସମଗ୍ର’ ଉଦ୍‌ଘାଟନ : ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ତା ୨୭.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ।
    ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ନାଟକ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ଭା.ପ୍ର.ସେ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ବରେଣ୍ୟ ଅତିଥି : ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମନ୍ମଥ କୁମାର ଶତପଥୀ, ଉପ-ସଭାପତି, ପଦ୍ମଶ୍ରୀ (ଶ୍ରୀମତୀ) ଅରୁଣା ମହାନ୍ତି, ସଭାପତି, ଓ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପ୍ରବୋଧ ରଥ, ସଚିବ, ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏକାଡେମୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ “ନାଟକ ସମଗ୍ର” ପୁସ୍ତକର ଶୁଭ ଉନ୍ମୋଚନ ହେଇଥିଲା । ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ନାଟ୍ୟକାର ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ରଚିତ “ଲାଲ୍‌ ପାଏନ୍‌”, ଦିନେଶ ଦାସଙ୍କ “ଅଧା ଅଧା”, ଶରତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ “ଓଡ଼ଶ”, ଆଶିଷ କୁମାର ସୋନାରଙ୍କ “କେଡ଼ା” ଓ ମନୋଜ କୁମାର ରଥଙ୍କ “ଅବା‚ିତ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର” ଆଦି ନାଟକ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ।
  • ୩୯. ‘ଡଙ୍ଗର’ ଆଦିବାସୀ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତ ଉତ୍ସବ : ଗାନ୍ଧୀ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ତା ୨୮.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ରୁ ତା ୩୦.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ।
    ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ତା ୨୮.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ରୁ ତା ୩୦.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗାନ୍ଧୀ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଠାରେ “ଡଙ୍ଗର” ଆଦିବାସୀ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଉତ୍ସବର ତା ୨୮.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ଉଦ୍‌ଘାଟକ ଭାବରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଚନ୍ଦ୍ର ଦଳାଇ, ଭା.ପ୍ର.ସେ., ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ୱ କମିଶନର, ସମ୍ବଲପୁର, ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଶ୍ରୀମତୀ ଅବୋଲି ସୁନିଲ ନରୱଣେ, ଭା.ପ୍ର.ସେ., ଜିଲ୍ଲାପାଳ ତଥା ଅଧ୍ୟକ୍ଷା, ଜିଲ୍ଲା ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର, ସମ୍ମାନନୀୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଡା. ଇପ୍ସିତା ପ୍ରିୟଦଶିିନୀ ମିଶ୍ର, ଓ.ପ୍ର.ସେ., ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର, ତା ୨୯.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଶ୍ରୀମତୀ ସୁପାର ଠେଲା, ଅଧ୍ୟକ୍ଷା, ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର, ସମ୍ମାନନୀୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଡୋଲାମଣି ପଟେଲ, ଓ.ପ୍ର.ସେ., ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନିହାର ରଞ୍ଜନ କହଁର, ଓ.ପ୍ର.ସେ., ଉପ-ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଅଶୋକ କୁମାର ଭୋଇ, ଓ.ପ୍ର.ସେ., ଉପ-ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବୀରମହାରାଜପୁର ଓ ତା ୩୦.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅତିଥି ଭାବରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ଭା.ପ୍ର.ସେ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ, ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଅମ୍ରେସ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ଓ.ଆ.ସେ., ଜିଲ୍ଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର, ସମ୍ମାନନୀୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ଦାଶ, ଓ.ପ୍ର.ସେ., ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ (ରାଜସ୍ୱ), ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର, ଶ୍ରୀମତୀ ନିଶିପୁନମ ମିଞ୍ଜ, ଓ.ପ୍ର.ସେ., ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ (ସାଧାରଣ), ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ । ଏହି ତିନିଦିନିଆ ଉତ୍ସବରେ ଓଡ଼ିଶାର ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଜିଲ୍ଲା ମାନଙ୍କରୁ ଆସିଥିବା ନିମ୍ନୋକ୍ତ ତାରିଖରେ କଳାକାରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦଳଗତ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଂଗୀତ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ ।
    ତା ୨୮.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ : ଜଗବନ୍ଧୁ ଦିସାରୀ ଓ ସାଥୀ, କୋରାପୁଟ - କନ୍ଧ ନୃତ୍ୟ, ବସ୍ତି ମୁଣ୍ଡାରୀ ଓ ସାଥୀ, ବଣେଇ - ମୁଣ୍ଡାରୀ ନୃତ୍ୟ, ଜେ. ସୁକାନ୍ତ ଓ ସାଥୀ, ରାୟଗଡ଼ା - ଡ଼ଙ୍ଗରୀଆ କନ୍ଧ, ରଣଜିତ୍‌ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଓ ସାଥୀ, ବାଲିଗୁଡ଼ା - ଶୀକାରୀ ନୃତ୍ୟ, ବ୍ରଜ ହାଂସଦା ଓ ସାଥୀ, ରାଇରଙ୍ଗପୁର, - ସାନ୍ତାଳୀ ନୃତ୍ୟ, ଧ୍ୟାନାନନ୍ଦ ପଣ୍ଡା ଓ ସାଥୀ, ଭବାନୀପାଟଣା - ସିଂହାରୀ ନୃତ୍ୟ, କାର୍ତ୍ତିକ ଭାତ୍ତ୍ରା ଓ ସାଥୀ, ନବରଙ୍ଗପୁୂର - ଢେମସା ନୃତ୍ୟ ।
    ତା ୨୯.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ : ବିଜୟକୁମାର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ସାଥୀ, ବାଲେଶ୍‌ôର - ଭୂମିଜା, ରମେଶଚନ୍ଦ୍ର କଅଁର ଓ ସାଥୀ, ଖଜୁରୀପଡ଼ା - କନ୍ଧ ନୃତ୍ୟ, ଜାମିନୀକାନ୍ତ ତିରିଆ ଓ ସାଥୀ, ରାଇରଙ୍ଗପୁର - କୋଲ୍‌ହ ନୃତ୍ୟ, ରାଜେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପାଢୀ ଓ ସାଥୀ, କୋରାପୁଟ - ଢେମସା ନୃତ୍ୟ, ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣଶିଖା ଓ ସାଥୀ, ବିନିକା - ପତ୍ର ସଉରା, ଗଞ୍ଜନ କୁମାର ପ୍ରଧାନ ଓ ସାଥୀ, ଫିରିଙ୍ଗିଆ - ଧାଙ୍ଗଡ଼ା ନୃତ୍ୟ, ଢୋଲମହୁରୀ କଳାପରିଷଦ, ବଲାଙ୍ଗିରି - ଢାପ ନୃତ୍ୟ ।
    ତା ୩୦.୦୩.୨୦୨୨ ରିଖ : ଧନୁ ମୁଦୁଲି ଓ ସାଥୀ, କୋରାପୁଟ - ଗଦବା ନୃତ୍ୟ, ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଜେନା ଓ ସାଥୀ, ମାଲକାନଗିରି - କୋୟା ନୃତ୍ୟ, ଦେବରାଜ ପ୍ରଧାନ ଓ ସାଥୀ, ଫୁଲବାଣୀ - ଡ଼ାକୁଲା ନୃତ୍ୟ, ସୁଦାମ ବରାଡ଼ ଓ ସାଥୀ, ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି - ଲାଞ୍ଜିଆ ସଉରା, କୁଳମଣୀ ଜେନା ଓ ସାଥୀ, କୋରାପୁଟ - ପରଜା ନୃତ୍ୟ, ସୁଧିର ବେହେରା ଓ ସାଥୀ, ବରଗଡ଼ - ଡଣା ନୃତ୍ୟ, ରମେଶଚନ୍ଦ୍ର ଗୁର୍ଲା ଓ ସାଥୀ. ପଦ୍ମପୁର - କରମା ନୃତ୍ୟ ।
<< Next
Loka Soochana
 
 
RTI  |  Important Links        Website Designed and Developed by Luminous Infoways.
Loka Soochana State Portal of Orissa National Portal of India